Culver City Observer -

Culver Students Awarded Scholarships

 

LULAC – Darrell D. Marks Scholarship.............................Christopher Rene Valdez and Simon Valenzuela

Sydney Goldfarb High School Award..............................................Kennedi Simmons and Ya'elle Wright

Sony Pictures Entertainment Scholarship........................................................................Natasha Jain

Rotary District 5280 –Jerry Chabola-Jules Zentner Scholarship..........................................Miranda Myers

Southern California Gas Company Scholarship...................................................................Nicolas Vu

Playa Venice Sunrise Rotary Club...........................................Matthew Lawrence, Maria Lopez Zamudio,

Nicolas Vu and Noah Wang

Culver City Education Foundation

Otice "Red" Gallman Scholarship..........................................Khalid Ali, Katherine Bermudez, Oscar Elias,

Elizabeth Mark and Andy Salvador

Vicki J. Forman Writing Prize......................................................................................Stephanie Liem

Vicki J. Forman Learning Prize.......................................................................................Parth Chhetri

Centaur In Action Civic Engagement Scholarship................................................................Evan Dumas

CULVER CITY COMMUNITY SCHOLARSHIPS

Culver City Schools & Associations Scholarships

Association of Classified Employees – Culver City.........................Andrew Fernandez and Alyssa Herrerea

Culver City Council PTA......................................................Danna Rodriguez Vargas and Jennifer Soto

Culver City Federation of Teachers Culver City Local 1343 A.F.T.....................................Elizabeth Lopez

Culver City High School PTSA.................................................Angeli Jean Abrantes and Isabella Valdez

Culver City High School Alumni Association................................................Arielle Leyba and Luis Zesate

Culver City High School Boosters Club..........................................Evan Dumas and Esmeralda Sandoval

Culver City Middle School PTSA.................................................................................Mackenzie Elvington

El Marino Language School PTA...................................................Sierra Brandt-Gray and Sarah Herrera

El Rincon PTA................................................................................Matthew Bae and Kristibel Turcios

Farragut PTA...................................................................................Justin Pineda and Jonathan Tafel

La Ballona PTA................................Ariadna Islas, Milsa Reyes, Marco Martinez Rosas and Andy Salvador

Linwood E. Howe PTA.......................................................................Sebastian Moran and Jaris Torres

Management Association of Culver City Schools...............................................Stephanie Inzunza Castillo

Panther Partners of Culver City Middle School............ ........................Amelia Ashley and Tatiana Estrada

Business Scholarships

Culver City Chamber of Commerce................................................................................Lee Elmont

Goldrich & Kest Industries, LLC............................................................................ Isabella Avincola

Takahashi Accountancy Scholarship..............................................................................Lucia Zhang

Individual and Memorial Scholarships

Alex Smollins Great Heart Award................................................................................Rene Collazos

Alexandra Croft-Melendez Tennis Scholarship................................................................Martha Fente

Ami Shilton Memorial Scholarship....................................................Jack Groves and Natwara Sutthirat

Armond Fields Memorial Scholarship......................................................................Isela Garcia Lopez

Barry & Valerie Sulkin Scholarship....................Frida Gomez, Richard Heymann, Jorge-Roberto Sandoval

Cynthia Santiago Cortes, Christopher Rene Valdez and Juanita Valdivia

Bauer Family Scholarship...........................................................................................Alan Vasquez

Meyer Frinkess Memorial Scholarship........................................................................Louis Ortega Jr.

Bechtloff Family Scholarship.........................................................................................Aaron Dozal

Ben Dudley Memorial Scholarship...........................................................................................Jay Sterner

The CCC Success Scholarship...............................................................................Cianna Robinson

Dave Sanchez Memorial Scholarship....................................................................Nicholas Melendez

Diligence Scholarship..........................................................................Marie Baroudi and Nicolas Vu

Estelle Langholz and Lisette Pulc Scholarship................................Itzel Ponce Guzman and Casey Wells

Eva & Will Gross Memorial Scholarship........................................Jenny Cruz Jimenez and Vasu Kumar

Fine Arts Scholarship..........................................Kevin Mayorga, Fabian Munguia and Mica Yamaguchi

Jason Meade Scholarship..........................................................................................Miguel Ramos

K. Tarvyd Family Scholarship..............................................................................Mohammed Bazbaz

Kimberlyn Blue Ribbon Science Scholarship.............................................................Mekedlawit Efrem

Leighton Family Scholarship.........................................................................................Camille Clair

Lillian Thomey Memorial Scholarship..........................................Sophia Brown and Zoe Torrealba Marin

Nancy Yeung Scholarship......................................................Angelica Cesareo and Simon Valenzuela

Pyenson Family Scholarship...................................Steven Bradley, Stephanie Liem and Kasandra Luna

Rick Plasse Memorial Scholarship.................................................................................................Su Lin

Robin Turner Science Scholarship.......................................................................Samantha Coleman

Anita Shapiro Memorial Scholarship..........................................................................Valentina Flores

Pamela & Morris Marmon Memorial Scholarship.........................................................Natalia Saucedo

Sam & Jeanette Carl Memorial Scholarship.................................................................Mayra Mendoza

Tommy A. Davis Scholarship of Excellence......................................................................Ryan Allison

Trudy Cherness Scholarship.................................................................................Jakitha Chanthisa

Vasquez Sisters Scholarship.........................................................................................Angel Salas

Victor & Geraldine Terry Scholarship.....................Arshan Appleby, Stephanie Barrera, Daishaney Baskin,

Jasmine Lopez, Joseph Masato, Magus Mohamed, Olivia Morris, Aletris Palm, Kevin Sakamoto and Steven Torres

Wendy Forbes Scholarship.........................................................................................Jasmin Flores

William & Nancy Robertson Memorial Scholarship.................................................Mia Campbell-Kiyabu

Zager Family Scholarship...........................................................................................Isabel DeHaro

Service Club Scholarships

Advocates for Language Learning, El Marino.....................................Shannon Burne and Lindsey Tanita

Beacon of Light/Sigma Gamma Rho Sorority, Inc./Theta Epsilon Sigma Chapter..........Dominique Patterson

Culver City Employees Association................................................Elizabeth Johnson and Saba Mekoya

Culver City Exchange Club Memorial Scholarship.........Suha Abdulselam, Chad Altobelli, Brandon Clemons,

Alberto Cruz, Breauna Dunlap, Kira Furuichi, Patrick Gardner,

Dulce Graciano, Jason Grossman, Cameron Kato, Marika Kobayashi, Maximo Macchi,

Miranda Myers, Michael Steckler, Grace Tan, Arlene Valdes, and Savauna Winn

Culver City Management Group..............................Nayar Islam, Alejandro Rodriguez, and Rene Sanders

Culver City Rotary Club Scholarship.......................................................................Guiliana Bermudez

Culver City Sister City Committee...............................................................................Jemila Herron

Culver City Woman's Club.................................................Aliah Dale, Melissa Lopez, and Ya'elle Wright

Friends of the Sandy Segal Youth Health Center Elaine Little Memorial.....................Katherine Bermudez

Gamma Iota Future Educator Scholarship..........................................................Alma Abonce Vargas

Vietnam Veterans of America, Chapter #526 West Los Angeles............................................Sean Lee

Grad Night Committee Scholarship....................................................Mia Mavromichalis

Bandai Foundation Scholarship.....................Marcorios Bekheit, Parth Chhetri, Michael Jimenez,

Byungyu Kim, Maria Lopez Zamudio, Briana Marestein,

Desiree Mitchell, Roberto Perez, Jasmine Rodriguez,

Inthanon Sriwattananon, Abel Tsegahun, and Ben Wong

Bettelyle Westbrook Spirit Award.......................................................Samantha Kim and Kamrin Saito

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018